13 грудня 2013 року в Домі Полонії у Варшаві при вул. Краківське Передмістя 64 відбулось відкриття чергової виставки ікон – плоду міжнародного іконописного пленеру, який літом цього року відбувся у Новиці (Горлицького повіту, Малопольського воєводства). Більше тридцяти учасників приїхали з Польщі, Білорусі. України, конфесійно приналежні до різних церков, говорять різними мовами. В Новиці, за словами о. Івана Піпки, духовного опікуна пленеру, об’єднало їх покликання до писання ікон.
Мою особливу увагу привернули дві ікони, які можна б зарахувати до «класичних» у формі, а все ж таки вони незвичні.
Перша це Каменування святого Стефана А.Винниченка. Св. Стефан зображений на першому плані в центрі круглої ікони у світлих дияконських ризах із золотим ореолом, з розведеними руками. Зверху символ Бога, від якого сходить промінь на мученика. Це творить неначе вертикальну вісь ікони, повну спокою, витишення. А довкруги нього чотири постаті тих, що його каменують. В них велика динаміка, рух, агресія. Постаті дуже темні, просто демонічні. В якомусь нелюдському, а водночас якби безсильному вирі намагаються знищити цей спокій. Безуспішно.
Друга це зображення Святої Малгожати (Маргарити) авторства Катажини Якубовської. На ньому св. Маргарита стоячи легко похилена лівою рукою тримає за волосся поваленого на землю сатану, а правою замахається, щоб з усієї сили ударити його молотком. Зверху ангел зринає на хмаринці тримаючи над святою золоту корону. Це незвичне зображення жінки, яка немов одним рухом провалює сатану на землю та ще й б’є його молотком.
На виставці не обійшлось без маленької помилки у перекладі на польську мову. Три Святителі це не Trzech męczenników, але Trzech biskupów, що не міняє факту, що їхнє зображення цікаве, варте зауваження.
На початку сьогоднішньої зустрічі організатори представили документальний фільм про цьогорічний пленер в Новиці під заголовком Ближче Бога. Відтак виставку відкрили п. Матеуш Сора з Товариства Приятелів Новиці та о. митр. Іван Піпка, парох греко-католицької парафії в Криниці.
Виставка буде відкрита три тижні: від 14 грудня 2013 до 4 січня 2014 року. Варто її оглянути. Адреса: Dom Polonii, ul. Krakowskie Przedmieście 64, Warszawa; автобусна зупинка: plac Zamkowy.