Bazylianie

prezydentW niedzielę, 23 lutego 2014 roku, po Mszy Św. w intencji Ukrainy odprawionej w Bazylice Archikatedralnej św. Jana w Warszawie, Pan Prezydent Bronisław Komorowski wraz z Małżonką wzięli udział w Panichidzie za poległych na Kijowskim Majdanie, odprawionej w bazyliańskiej cerkwi greckokatolickiej w Warszawie. Inicjatywa wyszła od samego Pana Prezydenta i dla wszystkich zebranych w cerkwi była wzruszającą niespodzianką.

Po krótkim przywitaniu przez proboszcza miejscowej parafii, Pan Prezydent złożył ofiarę do skarbonki na pomoc poszkodowanym na Ukrainie, a pod koniec Panichidy Para Prezydencka zapaliła świeczki za tych, którzy w ciągu ostatniego miesiąca zginęli w Kijowie i innych miastach protestu na Ukrainie oraz w intencji pokojowego rozwiązania ukraińskiego konfliktu.

Pan Prezydent powiedział m. in.:

Chciałbym, żeby i tutaj, w tym szczególnym miejscu skupiającym wszystkie serca greckokatolickie w Polsce, był widoczny znak naszego polskiego zaangażowania w sprawy ukraińskie… Liczymy na to, że tak bolesne ofiary, tyle osób które zginęły na kijowskim Majdanie, to jest bolesny, krwawy zasiew pod nową Ukrainę…

Zapalając dziś świeczkę w intencji ofiar, które zginęły na Majdanie, chciałbym wyrazić moje głębokie przekonanie i głęboką nadzieję, że już niedługo będziemy mogli dziękować za to, że Ukraina znajdzie swoje miejsce w kręgu narodów europejskich i że znajdzie swoją dobrą ścieżkę prowadzącą do lepszej przyszłości, i że będzie to ścieżka uwzględniająca także potrzebę stałego budowania braterstwa polsko-ukraińskiego.

Prowincjał bazylianów, o. Igor Harasim, podziękował Prezydenckiej Parze za tę jakże wymowną obecność z Ukraińcami zebranymi w świątyni, za wspólną modlitwę, przypominając, że jest to już druga wspólna z grekokatolikami modlitwa Pana Prezydenta w naszej cerkwi. Pierwsza miała miejsce w czerwcu ubiegłego roku i była wyrazem pragnienia pojednania polsko ukraińskiego. Dzisiaj doświadczamy owoców tego pojednania. Wspólnie jesteśmy świadkami zmartwychwstania ukraińskiego narodu.

Wydarzenie było wzruszające dla wszystkich obecnych, po policzkach wielu wiernych zebranych w cerkwi ciekły łzy, wzruszona była Pani Prezydentowa i sam Prezydent.

Parze prezydenckiej towarzyszył Ambasador Ukrainy w RP Markijan Malskyj z małżonką oraz prezydencki minister Jaromir Sokołowski.

* * *

W niedzielę po południu w Belwederze Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z przedstawicielami organizacji i instytucji, organizujących pomoc dla obywateli Ukrainy. W spotkaniu wzięli też udział Szef KPRP Jacek Michałowski, ministrowie Irena Wóycicka i Jaromir Sokołowski oraz doradcy Jan Lityński i Henryk Wujec. Cerkiew greckokatolicką reprezentowali prowincjał bazylianów o. Igor Harasim OSBM, proboszcz greckokatolickiej parafii ojców bazylianów o. Piotr Kuszka OSBM oraz szczególnie aktywnie zaangażowani w udzielanie pomocy obywatelom Ukrainy wierni tejże parafii. Podczas tego spotkania szczególnie wrażenie zrobiło wystąpienie Natalii Panczenko, która ze wzruszeniem dziękowała wszystkim Polakom za szerokie wsparcie protestujących na Kijowskim Majdanie.

W swoim wystąpieniu Pan Prezydent podkreślił, że zwycięstwo Majdanu to dopiero początek bardzo trudnej drogi do odbudowy demokratycznego ładu na Ukrainie. Wskazał też te dziedziny, w których Polska ma szczególne doświadczenie i może wesprzeć Ukraińców na ich drodze do odbudowy gospodarki i obywatelskiego państwa.

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,2816,para-prezydencka-na-nabozenstwie-zalobnym-w-cerkwi.html

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,2817,trzeba-dbac-o-jakosc-wyborow-na-ukrainie.html