Bazylianie

logoZ inicjatywy Kancelarii Prezydenta we wtorek, 13 kwietnia, o godz. 17:30 w greckokatolickiej cerkwi ojców bazylianów przy ul. Miodowej 16 w Warszawie odprawiono Boską Liturgię z Panichydą za zmarłego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego Małżonkę Marię, ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego i za wszystkich, którzy zginęli w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem w Rosji.

W modlitewnym spotkaniu w duchu głębokiego skupienia i żałoby, wzięli udział współpracownicy i przyjaciele zmarłej Pary Prezydenckiej, Ambasador Ukrainy w Polsce, miejscowi bazylianie z o. Prowincjałem na czele, wierni warszawskiej wspólnoty grecko-katolickiej. Zebrani greko-katolicy, choć sami wstrząśnięci i przygnębieni tym, co się stało, z chrześcijańską miłością modlitwą objęli tych, którzy znali Zmarłych osobiście i których ból jest jeszcze większy. Jako słowa pocieszenia i nadziei tak Zmarłym, jak żywym, śpiewano paschalne: Христос Воскрес (Chrystus Zmartwychwstał).

Słowo o. Ihora Harasima, Prowincjała Zakonu Ojców Bazylianów, wygłoszone podczas Boskiej Liturgii dnia 13 kwietnia 2010 roku.

Христос Воскрес!

Umiłowani w Chrystusie Panu!

Zebraliśmy się dzisiaj przed obliczem naszego Ojca Niebieskiego w greckokatolickiej cerkwi ojców bazylianów w Warszawie, aby odprawić Boską Liturgię z Panichydą za zmarłego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego Małżonkę Marię, ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego i za wszystkich, którzy zginęli w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem w Rosji.

W tej intencji modlimy się od chwili ogłoszenia tragicznej wiadomości o katastrofie. W niedzielę, we wszystkich świątyniach Cerkwi grecko-katolickiej w Polsce odprawiono nabożeństwa żałobne. W naszych modlitwach także w przyszłości nie zapomnimy o ś.p. Prezydenckiej Parze, innych tragicznie zmarłych, ale także o ich osieroconych rodzinach.

Razem z nami obecni są, zjednoczeni w żałobie, Ambasador Ukrainy i mieszkający w Warszawie obywatele Ukrainy.

Wspólnie zanosimy modlitwy za tych naszych braci w Chrystusie, którzy odeszli w tak tragiczny sposób, pozostawiając ból w sercach swoich najbliższych i całego narodu. Jesteśmy pogrążeni w cierpieniu, którego nie można nazwać, ani zrozumieć – można je tylko przyjąć w duchu wiary w Zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa oraz w pokorze serca. Żadne ludzkie słowo nie jest w stanie oddać tego dramatu, jaki dokonuje się w sercach milionów ludzi. Tylko szczera modlitwa i milczenie serca, które kocha i rozumie może przynieść ukojenie tym, którzy dzisiaj tak bardzo cierpią. Wobec tych tragicznych wydarzeń modlitwa oraz duchowe wsparcie może być jedyną prawdziwie ludzka postawą.

Próby wytłumaczenia tego tragicznego wydarzenia w dziejach narodu i Państwa Polskiego ludzkimi kategoriami mogą przysporzyć jeszcze więcej bólu. Obolałe serce potrzebuje miłości, która leczy rany. Potrzebuje solidarności, modlitewnego wsparcia, dającego poczucie duchowego bezpieczeństwa. W duchu takiej cichej miłości i solidarności zebraliśmy się na dzisiejszą Mszę św. W tej intencji modlimy się razem, Polacy i Ukraińcy, obywatele Polski i obywatele Ukrainy, których różne losy przywiodły do naszego kraju.

Dzisiaj wspólnota naszej Cerkwi Grecko-katolickiej składa dzięki Panu Bogu za dar życia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, za jego dobre serce, życzliwość i zrozumienie, którymi nas obdarowywał. Zawsze przyjmował nas serdecznie, z przyjaźnią i szczerą życzliwością. Ta prosta w wyrazie i szczera postawa Pana Prezydenta płynęła z jego otwartości na każdego człowieka, z dobroci serca, była oznaką prawdziwego patrioty, wielkiego polityka i męża stanu.

Polecajmy ofiary tej tragicznej katastrofy miłosierdziu Bożemu.

Poruszeni wraz z całym Narodem Polskim tragedią, która wydarzyła się pod Smoleńskiem, wyrażamy nasze współczucie oraz ducha solidarności z rodzinami tych, którzy najbardziej ucierpieli z powodu tej tragicznej katastrofy. Szczerym uczuciem obejmujemy ich bliskich i przyjaciół, pogrążonych w bólu i żałobie – Panie, bądź nam pocieszycielem, drogowskazem i siłą!